Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ZADANIE 1

Zadanie 1

Prawo, państwo, społeczeństwo, obywatel – debaty uczniowskie”.

 

W ramach realizacji zadania nr 1 we wszystkich klasach wychowawcy przeprowadzili debaty z uczniami nt. „Prawo, państwo, społeczeństwo, obywatel”. Zajęcia odbyły się w zakresie i formie odpowiedniej do wieku.

Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel – warsztaty w klasach pierwszych:

I a, I b, I c, I d

W marcu 2016 roku przeprowadziłyśmy w klasach pierwszych warsztaty nt. Polska – państwo, prawo, społeczeństwo obywatel. Dzieci poszukiwały odpowiedzi na pytanie, co znaczą te trudne słowa. Jakie mają znaczenie. Uczniowie wykazali się dużą intuicją, a także wiedzą na temat państwa i społeczeństwa. Wspólnie odkryły, że naród, to ludzie, którzy mieszkają w jednym kraju, mają ten sam język oraz wspólną historię, tradycje i zwyczaje. Określiły, że państwo jest wtedy, gdy ludzie zamieszkujący określone terytorium mają rząd, wspólne prawa i zasady, które pomagają im żyć bezpiecznie. Właściwie określiły czym jest prawo i czemu służy, odnosząc te trudne wydawałoby się pojęcie do swojej rzeczywistości – zasad panujących w klasie i w szkole. Zauważyły, że dzięki ich przestrzeganiu mogą się czuć w klasie bezpiecznie i rozwijać swoje zainteresowania. Poznały pełną nazwę naszego kraju Rzeczpospolita Polska. Z pomocą nauczycieli zdefiniowały czym jest Konstytucja. Jeszcze raz przypomniały sobie jakie są nasze symbole narodowe, jak zachować podczas śpiewania Hymnu. Aby lepiej przyswoić pojęcie społeczeństwa, rozumianego jako grupa ludzi, którzy wzajemnie od siebie zależą, uczniowie odgrywani mini scenki. Przyjmowali role zaproponowane przez nauczyciela lub przez nie same. Na chwilę stawali się nauczycielami, lekarzami, policjantami, strażakami. Trafnie określali jakie są ich obowiązki wobec siebie nawzajem, jak praca i rzetelne wypełnianie obowiązków jednych, pomaga żyć i rozwijać się innym. Na koniec dzieci z każdej klasy wykonały karty do książki, która stała się swoistym podsumowaniem warsztatów. Dzieci doskonale rozwiązały też krótki test, utrwalający najważniejsze wiadomości. W czasie zajęć wykorzystano prezentacje opracowane przez pedagoga szkolnego, p. Dorotę Politewicz oraz p. Joannę Borkowską.

 

 

 

W klasach drugich i trzecich:

Uczniowie rozmawiali na temat naszego kraju: ojczyzna – Polska, czym jest Konstytucja, poznali jej twórców oraz wymieniali  jakie prawa i obowiązki są w niej zapisane. Uczniowie uświadomili sobie, że jako mieszkańcy Polski tworzymy jeden naród. Jako jedno społeczeństwo posiadamy własny język, kulturę oraz wspólną historię. Omówili symbole narodowe – flagę, godło, poznali historię i okoliczności powstania hymnu narodowego. Przypomniane były zasady zachowania się w czasie słuchania i śpiewania hymnu. Dzieci rozmawiały też o ustroju politycznym Polski, podziale administracyjnym i najważniejszych osobach w państwie i naszym mieście. Określały co to znaczy „postawa patriotyczna” przy Narodowym Święcie Niepodległości 11 listopada. Klasa II b i III a wykonała gazetkę klasową z okazji święta DNIA FLAGI oraz uchwalenie KONSTYTUCJI 3 MAJA. Podczas zajęć wykorzystano prezentacje multimedialne opracowane przez nauczycieli naszej szkoły. Jako podsumowanie  wiadomości uczniowie napisali test sprawdzający ich wiedzę.

 

W klasach czwartych, piątych i szóstych - uczniowie wykorzystywali do pracy słowniki wyrazów bliskoznacznych oraz egzemplarze KONSTYTUCJI w celu gromadzenia informacji na temat dokumentu. Wyjaśniali znaczenie Konstytucji jako dokumentu państwowego, jego istoty dla Państwa i obywateli Polski. Odbyła się rozmowa na temat praw obywateli zawartych w Konstytucji. Pracowali w grupach opracowując i definiując poszczególne hasła zadania. Wykonywali plakaty, które zagościły na wystawach prac uczniowskich.

W teście podsumowania wiedzy uczniowie odpowiadali na pytania związane z debatą.

 

 

Ponadto, 21 marca 2016 roku uczniowie kl. 6a i 6b z naszej szkoły uczestniczyli w lekcji samorządowej w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Zajęcia prowadziła pani Paulina Olechowska. Dzieci zwiedziły siedzibę sejmiku, miały też okazję zasiąść w fotelach radnych w sali plenarnej. Dowiedziały się, jak wyglądają flaga i godło województwa, czym zajmuje się marszałek województwa, nad jakimi sprawami debatują radni, o czym decydują, jakie mają obowiązki i przywileje. Zadawały też pytania prowadzącej.

Na zakończenie spotkania uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia i książki, albumy o województwie dla wzbogacenia księgozbioru biblioteki szkolnej.

 

ZAD 1

Utworzono dnia 10.06.2016, 13:44

Dziennik

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Certyfikat:

Pogoda