Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ZADANIE 3

Zadanie nr 3

Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu, na ulicy, zagrożenia, udzielanie pomocy, obrona konieczna itp.”

 

  • Dla klas pierwszych odbyło się spotkanie ze Strażą Miejską nt. „Bezpieczna droga do i ze szkoły” oraz z Policją nt. „Elementarz bezpiecznej drogi”. Ponadto, dla oddziału przedszkolnego i klas pierwszych panie ze Straży Miejskiej przedstawiły dzieciom jaką odgrywają rolę w kontaktach ze szkołami i jakie zadania mają do wykonania.

  • Dzieci z klas I – III wykonały szkolną gazetkę nt. „Bezpieczna jazda na rowerze”.

  • W grudniu, przed Świętami panie ze Straży Miejskiej opowiedziały uczniom z klas IV – VI jakie są zasady korzystania z petard, fajerwerków , jak się nimi bezpiecznie posługiwać i jakie mogą być konsekwencje niestosowania się do prawa . Ten temat był połączony z zadaniem nr 9 – przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia.

  • W naszej szkole kładziemy duży nacisk na profilaktykę w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu, portali społecznościowych, gier komputerowych. Temat cyberprzemocy poruszany jest często dla uczniów jak i rodziców naszej szkoły. 16.02.2016 r. rodzice uczniów klas IV – VI uczestniczyli w spotkaniu ze specjalistą ds. nieletnich st. post. Przemysławem Skarzyńskim, który uwrażliwiał rodziców na niebezpieczeństwa czyhające na nasze dzieci w sieci.

  • Uczniowie klas IV i V ( 117 uczniów) mieli spotkanie ze Strażą Miejską na temat bezpiecznego Internetu i cyberprzemocy. W tym zadaniu również wykorzystano tematykę zadania nr 9 – konsekwencje obrażania innych na portalach społecznościowych, umieszczanie zdjęć kolegów i koleżanek bez zgody osób zainteresowanych i ich rodziców.

  • W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu realizowanego w bieżącym roku pod hasłem "Lepszy Internet zależy od Ciebie!" uczniowie klas IV –VI podczas zajęć wymieniali się pomysłami w jaki sposób każdy może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym. Uświadamiali sobie, że każdy ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Uczniowie klas czwartych zostali zapoznani z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zasadami netykiety. Podczas zajęć prezentowany były materiał edukacyjny 3..2..1..Internet. Uczniowie klas piątych i klasy szóstej po zapoznaniu się z filmami edukacyjnymi „Lekcja bezpieczeństwa”, „Gdzie jest Mimi?”, których celem było zapoznanie uczniów z zagrożeniami prywatności w sieci, pokazanie konsekwencji nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie i publikowanie „odważnych” zdjęć oraz lekkomyślne zamieszczanie w sieci innych treści tego typu, przyjmowanie do grona „znajomych” osób bliżej nieznanych, niewylogowywanie się z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, udostępnianie haseł i loginów, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych, itp. Podsumowaniem zajęć były wypracowane zasady bezpiecznego korzystania z sieci oraz realizacja projektu na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu. Uczniowie podczas zajęć otrzymują informacje o sposobach radzenia ze zjawiskiem cyberprzemocy, konieczności reagowania na niewłaściwe zachowania w sieci. W czerwcu zostaną przeprowadzone zajęcia mające na celu zapoznanie są z zasobami portalu 116 111.pl;

  • Uczniowie z klas czwartych wykonali szkolna gazetkę nt. „Profilaktyka cyberprzemocy”;

  • Temat „Zasady bezpiecznego zachowania się wobec osób obcych” został zrealizowany w zadaniu nr 10;

  • Zagrożenia dotyczące tytoniu, narkotyków i dopalaczy zostały zrealizowane w zadaniu nr 5.

  • Pierwsza pomoc przedmedyczna:

  • Pani Elżbieta Wiśniewska i pani Elżbieta Janyst, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w naszej szkole co roku uczą dzieci jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Przystępują do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Fundację WOŚP Jurka Owsiaka. W 2016 roku to już V edycja konkursu RUR – ratujemy i uczymy ratować.

    I etapem konkursu są ćwiczenia z dziećmi jak udzielać I pomocy przedmedycznej, wykonanie plakatu ze zdjęciami i wysłanie go do organizatora konkursu. Udział w konkursie na tym etapie biorą wszystkie klasy I – III.

    II etap to nakręcenie filmu, a III etap to gra uliczna w Warszawie, jeśli szkoła się zakwalifikuje.

    Podczas zajęć szkoleniowych dzieci z klas drugich mogły się poczuć jak mali ratownicy. Poznały procedury w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i zwichnięć. Pod czujnym okiem pani mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wiedzą na temat znajomości telefonów alarmowych. Dzieci po takich zajęciach będą wiedziały jak należy udzielać pomocy. Wiedzą, że wystarczy poszkodowanego położyć w bezpiecznej pozycji, przykryć czymś ciepłym i zadbać o to, aby był spokojny. Następnie wezwać karetkę i opowiedzieć dyspozytorowi o zdarzeniu.

    Na tym polegały zajęcia w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, o której uczyli się nasi młodsi uczniowie.

     

Starsze dzieci z klas szóstych VI a, VI b brały udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z paniami ze Straży Miejskiej. Poznali procedury podejścia do poszkodowanego, pierwszej obserwacji, zawiadomienia służb ratowniczych. Następnie ćwiczyli na fantomie resuscytację.

  • Pierwsza pomoc przedmedyczna - szkolenie nauczycieli

W dniu 14.05.2016 roku nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 59 uczestniczyli w 8 godzinnym szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez firmę JH Just Health ze Szczecina, które prowadzili ratownicy medyczni, pani Natalia Bobak i pan Dawid Zbroja.

Tematy zrealizowane na szkoleniu:

- obowiązek udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy: Dz. U.97.88.553 –KK, art. 162 §1,2;

- bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy;

- nagłe zatrzymanie krążenia:

  • bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy

  • ułożenie poszkodowanego z pozycji „brzuch” na plecy

  • sprawdzenie oddechu

  • powiadomienie POGOTOWIA

  • ułożenie w pozycji bezpiecznej

  • RKO – resuscytacja krążeniowo - oddechowa

- ciało obce w uchu, nosie, jamie ustnej;

- padaczka;

- cukrzyca;

- porażenie prądem;

- użądlenie;

- zadławienie;

- złamania kończyn;

- zawał serca ;

- udar mózgu.

  • Szkolenie p/pożarowe

Pani Elżbieta Wiśniewska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, ukończyła podyplomowe studia „ Bezpieczeństwo i higiena pracy w placówkach oświatowych” i prowadzi również szkolenie p/ pożarowe w klasach pierwszych w naszej szkole pt: „Iskierka uczy dzieci”, przygotowując naszych uczniów do sprawnej ewakuacji z budynku podczas alarmów pożarowych. Dzieci poznają prawidłowe zachowania w wypadku pożaru. Uczą się jak reagować gdy zauważą dym lub ogień, znają numery alarmowe, wiedzą komu i jakie dolegliwości zgłaszać, Mała laleczka Iskierka rozmawiając z dziećmi przekonuje, że opanowanie i uważne słuchanie poleceń pomoże bez uszczerbku opuścić zagrożone pożarem miejsce. Podczas takiej lekcji dzieci poznają drogi ewakuacyjne, ćwiczą prawidłowe zachowania i sprawną ewakuację. Laleczka Iskierka pokazuje także skutki przyczyny i pożarów.

  • Kampania społeczna BEZPIECZNY PRZEJAZD „Zatrzymaj się i żyj”

W październiku 2015 roku gośćmi naszej szkoły byli pracownicy Polskich Linii Kolejowych. Przeprowadzili dla uczniów klas pierwszych zajęcia interaktywne, będące częścią kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”. Celem kampanii jest kształtowanie zachowań i utrwalanie postaw bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych. Najmłodsi uczniowie poprzez zabawę, konkursy, filmiki edukacyjne poznali podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Kontynuacją tego spotkania było zaproszenie dzieci do udziału w konkursie na maskotkę – bohatera kampanii „Bezpieczny przejazd”. W ten sposób chcemy utrwalać w uczniach naszej szkoły postawy sprzyjające dbaniu o własne bezpieczeństwo.

 

Bezpieczne ferie:

1. Wykonywanie rysunków przez dzieci z klas I-III, na temat bezpiecznego spędzania ferii zimowych.

2. W dniach 11 i 15 stycznia 2016 roku Straż Miejska  przeprowadziła  w grupie zerowej i w klasach I – III pogadanki na temat „Bezpieczne ferie”.

Dzieci  dowiedziały się , że  należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących podczas zabawy na śniegu, zjazdów na sankach, jazdy na nartach i łyżwach. Śniegowe szaleństwo jest przyjemne i radosne pod warunkiem, że jesteśmy ostrożni.

 

1. Rysunki dzieci - bezpieczne ferie

1. Rysunki dzieci - bezpieczne ferie

2. Straż Miejska - bezpieczne ferie

2. Straż Miejska - bezpieczne ferie

ZAŁĄCZNIKI:

  • Bezpieczeństwo
    Utworzono dnia 20.05.2016, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

Dziennik

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Certyfikat:

Pogoda