Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ZADANIE 4

Czcionka:

Przeprowadzenie pogadanek we wszystkich klasach

na temat:

 Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne.

 

 

W listopadzie 2015r.  ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka przez cały tydzień odbywały się zajęcia związane z prawami dziecka. W klasach 1-3 i w grupie 0 odbywały się one  pod hasłem "Król Maciuś I w krainie praw dziecka", a w klasach 4-6: "Janusz Korczak - prekursor praw dziecka". W ramach tych zajęć dzieci nagrały krótkie scenki mówiące o ważnych dla nich prawach. Poruszano następujące tematy:

 

Każdy mały i duży człowiek ma prawo do tajemnic i marzeń. Jeżeli chce, może przechowywać w swoich szufladach skarby:

szklane kulki, kawałki sznurka, kamyki, może marzyć o wyprawie na wyspę Turapulra, może pisać pamiętnik i mieć nawet tysiąc tajemnic.

 

Każdy mały i duży człowiek ma prawo do odpoczynku. Jeżeli chce, może leżeć w łóżku, huśtać się na huśtawce, przyglądać biedronce na łące, słuchać muzyki czy biegać po parku.

 

Każdy mały i duży człowiek ma prawo do życia bez przemocy.  Nikt – ani dziecko, ani dorosły – nie może innych bić i poniżać, dokuczać im i wyśmiewać się z nich.

 

Każdy mały i duży człowiek ma prawo do własnego zdania. Powinien być pytany o to,  co myśli na dany temat. Oczywiście, nie oznacza to, że zawsze ma racje.

 

Każdy mały i duży człowiek ma prawo do nauki. Może słuchać, czytać, pisać, liczyć, rysować, malować, grać, lepić, rzeźbić, konstruować, śpiewać…

 

Każdy mały i duży człowiek ma prawo do emocji. Jeżeli chce, może się smucić, płakać, podskakiwać z radości, martwić się, kochać, przyjaźnić z kimś i troszczyć o drugą osobę.

 

Każdy mały i duży człowiek ma prawo do zabawy. Jeżeli chce, może bawić się , budować zamki z klocków, grać w piłkę, szyć sukienki dla lalek, rysować patykiem dziwolągi na piasku, chodzić na wystawy, koncerty, spektakle teatralne i filmy.

 

Każdy mały i duży człowiek ma prawo do opieki lekarskiej. Jeżeli się skaleczy, należy mu opatrzyć ranę.

Ludzie powinni także zostać zaszczepieni przeciwko chorobom zakaźnym, a kiedy zachorują – powinni być zbadani i poinformowani o tym, co mają robić, aby jak najszybciej wyzdrowieć.

 

Każdy mały i duży człowiek ma prawo do równego traktowania dziewczynek i chłopców.

 

Na zajęciach koła filmowego uczniowie wykonali film metodą animacji poklatkowej pt. "Kolorowa tęcza, czyli zbiór praw dziecka":

 

 

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Certyfikat: