ZADANIE 5

Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić”.

Uczniowie klas I – III i IV – VI uczestniczyli w konserwatoriach na temat zgubnych działań tytoniu, narkotyków i dopalaczy ( tematyka w konwencji odpowiedniej dla grup wiekowych).

Celem zajęć było zapoznanie z podstawowymi informacjami związanymi z profilaktyką uzależnień i zrozumienie potrzeby walki z uzależnieniami, a przede wszystkim uświadomienie dzieciom jakie szkody zdrowotne i społeczne powoduje przyjmowanie substancji psychoaktywnych.

1.W klasach I – III pedagog szkolny przeprowadziła pogadanki dla dzieci pod hasłem „Mamo tato nie pal przy mnie – proszę !” – plakat odpowiedni do wieku uczniów. Zajęcia zakończyły się kolorowaniem kolorowanki tematycznej dla dzieci.

2. W klasach IV – VI nauczyciel przyrody p. Iwona Sienkiewicz przeprowadziła zajęcia na podstawie prezentacji: „Wybierz życie bez tytoniu”. Wyjaśniła uczniom co to jest uzależnienie i do jakich konsekwencji zdrowotnych może prowadzić.

Poruszyła z dziećmi również sprawy dotyczące:

- wpływu uzależnienia od nikotyny na rodzinę, aspekt finansowy;

- przyczyn sięgania przez dzieci i młodzież po papierosy;

- szkodliwości składników i substancji w papierosach i dymie papierosowym na zdrowie człowieka;

- biernych palaczy;

- zachowań asertywnych w sytuacji, kiedy ktoś proponuje im palenie papierosów.

W klasach czwartych uczniowie mieli za zadanie wykonać prace plastyczne nt: „Zdrowe płuca”. Prace zostały przedstawione całej szkole na wystawie prac plastycznych.

(wybrane prace przesłane do organizatora konkursu).

3. W klasach IV – VI pedagog przeprowadziła zajęcia / konserwatoria nt: „JESTEM WOLNY – NIE UZALEŻNIAM SIĘ; Dlaczego nie biorę ???” Dodatkowo wykonywany do tego celu plakat i „burza mózgów” uczniów pod hasłem „dlaczego nie biorę???” uatrakcyjniło spotkanie i zmotywowało uczniów do aktywności.

Pedagog szkolny nawiązała kontakt z terapeutą uzależnień Zachodniopomorskiego Oddziału Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „POWRÓT Z U”. Została opracowana ankieta nt. dostępności środków odurzających dla uczniów klas V – VI . Wyniki ankiety zostały omówione z dyrektorem szkoły, następnie przedstawione rodzicom uczniów na zebraniach w dniu 6.04 i 7.04.2016 r.

Na przeprowadzonych zajęciach – konserwatoriach prowadzące przekazały dzieciom szereg informacji o środkach psychotropowych, używkach, ich działaniu, a przede wszystkim o skutkach ich zażywania.

Uczniowie udzielali się w zajęciach, wyrażali swoje opinie i spostrzeżenia. Z łatwością potrafili wymienić przykładowe zachowania, które pokazały, że stosowanie używek może wyrządzić znaczne krzywdy dzieciom i dorosłym.

Uczniowie poznali instytucje, do których można się zwrócić o pomoc w razie potrzeby.

Dzieci doszły do wniosku, że rodzina, bliscy, zdrowie i życie, panowanie nad swoja świadomością to zdecydowanie lepsza alternatywa życia dla omawianych używek i skutków ich stosowania.

Tematykę zajęć nt. „Tytoń, narkotyki, dopalacze…” połączono z tematyką zadania nr 10 nt: „Jestem asertywny – jestem bezpieczny. Jestem bezpieczny, bo jestem asertywny.”

Po zakończeniu zajęć uczeń :

a) posiada podstawową wiedzę o różnorodności form środków odurzających;

b) będzie miał świadomość skutków zażywania środków psychoaktywnych;

c) będzie wiedział gdzie / do kogo zgłosić się z problemem dotyczącym środków psychoaktywnych;

d) zna szkodliwość działania dymu tytoniowego;

e) wie, że zachowanie asertywne jest najlepszą obroną przed nałogiem.

ZAD 5

Utworzono dnia 10.06.2016, 13:47