Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ZADANIE 9

Czcionka:

 

W ramach realizacji zadania 9 „Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia” przeprowadzono we wszystkich klasach zajęcia edukacyjne. Celem zajęć było wzbogacenie słownictwa o pojęcie „prawo”, zapoznanie uczniów z ich podstawowymi prawami oraz sposobami tworzenia i ustalania praw.

Uczniowie klas I-III uczestniczyli w spotkaniu z Policją w dniu 31.03.2016 r . – ze st. sierż. Magdaleną Ruman Mańkowską i st. post. Przemysławem Skarzyńskim, specjalistą ds. nieletnich ( prezentacja wysłana pocztą elektroniczną).

Celem spotkania było uświadomienie dzieci, że za niewłaściwe zachowania mogą spotkać się z pewnymi konsekwencjami. Uczniowie w trakcie spotkania mieli również możliwość powtórzenia wiadomości poznanych podczas realizacji zadania 1- czym jest prawo, jakie prawa ma człowiek, uczeń, dziecko.

 

Wychowawcy klas IV przeprowadzili zajęcia w oparciu o scenariusz „Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia…” udostępniony przez organizatorów konkursu. Uczniowie wspólnie definiowali czym jest prawo, jakie dokumenty określające prawa i obowiązki ucznia poznali do tej pory i w jakich sytuacjach życia codziennego spotykają się z koniecznością jego przestrzegania. Przeanalizowali także problem faktycznego stanu przestrzegania przez nich praw i obowiązków oraz zastanawiali się, w jaki sposób można zmienić sytuacje negatywne. Starali się także podać przyczyny tych niepokojących zachowań. Każdy z wychowawców zapoznał swoich podopiecznych z konsekwencjami łamania prawa i odpowiedzialnością nieletnich w świetle przepisów polskiego prawa.

W klasach V – VI specjalista ds. nieletnich, st. post. Przemysław Skarzyński przeprowadził pogadanki nt. „Odpowiedzialność prawna po 13 roku życia. Konsekwencje gróźb, bójek, wulgaryzmów”. Pan Przemek przypomniał podstawowe pojęcia związane z prawem oraz podstawowe dokumenty, określające prawa i obowiązki ucznia. Nawiązał również do zagadnień realizowanych w zadaniu nr 4 i przedstawił uczniom konsekwencje łamania prawa, ustalonych reguł, norm i zasad postępowania, a w szczególności:

  • z agresją fizyczną i słowną;

  • z wulgaryzmami i obrażaniem, poniżaniem drugiej osoby;

  • z groźbami;

  • z wagarami;

  • z niszczeniem mienia szkoły i własności innych osób;

  • z wywieraniem presji i nacisku na innych;

  • z kradzieżami;

  • z kłamstwem;

  • z zagrożeniem w sieci oraz korzystaniem z portali społecznościowych.

Realizacja tego zadania to w naszej szkole kontynuacja cyklicznych, corocznych spotkań uczniów z funkcjonariuszem Policji na temat: „Moja pierwsza edukacja prawna”.

 

„Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia ” zrealizowano również w zadaniu nr 3 ( Zasady używania petard i fajerwerków) – przeprowadzony przez Straż Miejską.

 

ZAŁĄCZNIKI:

								

Spotkanie z policją

Utworzono dnia 20.05.2016, 16:51

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny

Certyfikat: