Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ZADANIE 8

Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem:

Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „eurosieroctwa”; gdzie szukać pomocy.

 

1. SZLACHETNA PACZKA

SZLACHETNA PACZKA to projekt, który pomaga potrzebującym w taki sposób, aby sami zaczęli sobie radzić w życiu. Paczka jest impulsem dla tych, którzy mierzą się z trudnościami. Ma być bodźcem do dalszej walki o poprawę swojego losu. Czasem to właśnie uwagi od drugiego człowieka i wiary, że coś się może zmienić, najbardziej brakuje rodzinom, do których dociera inicjatywa.

Setki tysięcy zaangażowanych osób: wolontariuszy, darczyńców, kierowców. Tysiące paczek i setki magazynów w całej Polsce! I ilość emocji, których nie można wyrazić liczbami.

Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do akcji SZLACHETNA PACZKA. Akcja rozpoczęła się 21 listopada, kiedy to naładowani pozytywną energią i chęcią pomagania wybraliśmy rodzinę. Nasz wybór padł na rodzinę Pani Joanny i Pana Krystiana, którzy razem wychowują pięcioro dzieci. Pomimo trudnej sytuacji rodzina nie załamuje się.Pani Joanna na co dzień opiekuje się dziećmi, które wypełniają dom miłością i radością, pomagają przetrwać ten trudny dla rodziny czas. Pan Krystian stara się szukać pracy oraz podejmuje się różnych prac, dających mozliwości zarobkowe. W opisie było zaakcentowane, że rodzinie najbardziej przyda się żywność, która najmocniej obciąża domowy budżet. Rodzice wspominali także o odzieży i obuwiu,

ponieważ obecna sytuacja nie pozwala na ich zakup. Były też specjalne życzenia wyrażone nieśmiało... Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkoły oraz chęci niesienia pomocy i dzielenia się, udało nam się wywołać uśmiech rodziny.

W przeciągu ponad dwóch tygodniu udało nam się zebrać 66 wielkich paczek. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom za zaangażowanie w zorganizowanie SZLACHETNYCH PACZEK. Mamy nadzieję, że stanie się to naszą tradycją.

2. ADOPCJA NA ODLEGŁOŚĆ

 Od czterech lat nasza szkoła prowadzi ,,Adopcję na odległość”. Opiekujemy się dziewczynką z Kenii - LaareFridah Baikilurhu - 12lat. Mamy bezpośredni kontakt z s. Alicją - Polką tam pracującą i opiekującą się naszą podopieczną.

      Projekt ,, Adopcja na odległość” dzieci polega na wsparciu duchowym jak i materialnym potrzebującego dziecka.  Celem "adopcji na odległość” jest propagowanie idei pomocy kenijskim dzieciom zagrożonych głodem i analfabetyzmem - często są to dzieci którym AIDS odebrało oboje rodziców, bądź też same naznaczone są piętnem wirusa HIV. Adopcja na odległość ma na celu danie tym maluchom nadziei na lepsze jutro.

      Dzięki Rodzicom, Nauczycielom, Wychowawcom, Pracownikom i Uczniom naszej szkoły razem Czynimy Dobro.

3. MALI UCZNIOWIE IDĄ DO SZKOŁY

Projekt „MALI uczniowie idą do szkoły” jest odpowiedzią na sytuację dzieci w tym kraju. Niski wskaźnik upowszechnienia edukacji rzutuje na całe życie mieszkańców Mali. Naszym celem jest uświadomienie dzieciom i młodzieży w Polsce jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie, jakie są przyczyny tego, że nie wszystkie dzieci mogą się uczyć i co robi UNICEF, by z tym walczyć. 

CELE PROJEKTU:

 Zapoznanie dzieci z tematem dostępu do edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali,

 Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,

 Zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali. 

Uczniowie naszej szkoły zostali zapoznani z sytuacją dzieci w Mali na lekcjach religii oraz podczas zajęć czytelniczych.

W ramach projektu uczniowie przygotowali książeczki, których tematem przewodnim było hasło "Czynimy dobro nie tylko od święta". Książeczki zostały sprzedane podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. Dochód ze sprzedaży książeczek zostanie przekazany na edukację dzieci z Mali.

4. KIERMASZ WIELKANOCNY

18.03.2016r. odbył się Kiermasz Wielkanocny. Podczas kiermaszu sprzedawane były ozdoby wielkanocne wykonane przez uczniów naszej szkoły. Można było kupić kartki wielkanocne jak również różnego rodzaju ozdoby między innymi palmy, kurczaczki, jajka wielkanocne, stroiki itp. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony Uczniów jak i Rodziców i Nauczycieli.

W marcu 2016r. w naszej szkole odbyła się również akcja pt: ,,Kup babeczkę za złotóweczkę”. Przez trzy kolejne piątki były sprzedawane babeczki naszej produkcji. Rodzice dzieci dostarczyli nam produkty, z których zostały upieczone pyszne babeczki . Akcja cieszyła się bardzo dużym powodzeniem. Babeczki schodziły jak ciepłe bułeczki.

Wszystkim Nauczycielom, Wychowawcom, Uczniom DZIĘKUJĘ za zaangażowanie i pomoc w jego zorganizowaniu.

Zestawienie przychodu z akcji : ,,Kup babeczkę za złotóweczkę” i Kiermaszu Wielkanocnego:

 

Lp.

Akcje podjęte w szkole.

Dochód

1.

,,Kup babeczkę za złotóweczkę”

348,38zł.

2.

Kiermasz Wielkanocny

665.69 zł.

 

Razem:

1014.07zł.

 

Pozyskane pieniądze zostały przeznaczone na zakup żywności dla potrzebujących objętych pomocą CARITAS-u z parafii św. Staniaława B.iM. na os. Bukowym w Szczecinie.

Część art. żywnościowych została przekazana do Domu Samotnej Matki w Szczecinie Płoni, który jest prowadzony przez CARITAS Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Opiekun: Barbara Tenderenda - katechetka

 

 

 

Kup babeczkę za złotóweczkę

Kup babeczkę za złotóweczkę

Boże Narodzenie 2015

Boże Narodzenie 2015

Dziennik

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Certyfikat:

Pogoda